Piktžolių kontrolė ūkininkams kasmet tampa vis didesniu iššūkiu

Ruduo įsibėgėja. Ir apie tai mums praneša ne tik gelstantys medžiai, bet ir po truputį arimuose prasiskverbianti žaluma – dygstantys žieminių javų pasėliai. Ir čia yra ženklas ūkininkams, kad laikas pradėti galvoti, kaip šiuos pasėlius apsaugoti nuo vis didesnį atsparumą herbicidams demonstruojančių piktžolių. Kaip tai padaryti?

Bandydami  atsakyti į šį klausimą, „Linas Agro“ kartu su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centru (LAMMC) Labūnavos laukuose, platformoje „Grūdo kelias 2023”, įrengė įvairių herbicidų bandymų laukelius. Čia pagal „Linas Agro“ pateiktas rekomendacines schemas centro mokslininkai atliks piktžolių kontrolės efektyvumo bandymus žieminių rapsų ir žieminių kviečių pasėliuose. Siekiant tyrimų tikslumo, visi bandymai turės pakartojimus, kurie bus įrengti keliuose blokuose.

Viena iš tyrimus Labūnavos laukuose atliekančių mokslininkių, dr. Ona Auškalnienė, įsitikinusi – herbicidų efektyvumo tyrimai šiandien aktualūs kaip niekad, mat piktžolių kontrolė kasmet tampa vis sudėtingesnė. Kodėl taip yra, mokslininkė įvardija kelias priežastis. „Dėl ūkininkų taikomų technologijų, mažėjančio žemės dirbimo intensyvumo, didėja vienaskilčių piktžolių populiacijos. Negana to, didėja atsparumas herbicidams. Tai ypač būdinga smilguolei ir peliniam pašiaušėliui“,- vardija mokslininkė.

Ona Auškalnienė dalijasi, kad jei anksčiau ūkininkai rudeninę piktžolių kontrolę vykdę nenoriai, motyvuodami tuo, kad neaišku, ar javai išžiemos, tai dabar, susidurdami su nemažomis dirvinių smilguolių ar pelinių pašiaušėlių populiacijomis, šio klausimo net nebekelia – pavasarinės kontrolės susitvarkyti su šiomis piktžolėmis tiesiog nebepakanka.

„Vykdant rudeninę piktžolių kontrolę, labai svarbu tinkamai pasirinkti herbicidų mišinius, mat jų naudojimo normos yra griežtai reglamentuojamos, o turint omeny augantį piktžolių atsparumą atskiroms veikliosioms medžiagoms, jų efektyvumas gali būti visai ne toks, kokio tikėtasi“,- nuogąstauja mokslininkė.

Jai antrina ir „Linas Agro“ ekspertė dr. Gabrielė Pšibišauskienė. Jau daugelį metų agrotechnologines konsultacijas agronomams ir ūkininkams teikianti ekspertė, pastebi, kad atsparumas jų kontrolei preparatams, yra opi problema, kurią, neviršijant leistinų herbicidų naudojimo normų, galėtų išspręsti nebent naujų veikliųjų medžiagų įvedimas.

„Remdamasi ilgamete praktika, paruošiau visas galimas mišinių ir derinių variacijas, kurios ir bus išbandomos platformoje„Grūdo kelias 2023”. Kiekviename parinktų variantų yra veikliosios medžiagos, skirtos tiek vienskilčių, tiek ir dviskilčių piktžolių kontrolei. Mūsų tikslas – teikti rekomendacijas konkretaus lauko piktžolėtumo suvaldymui, atrasti veikliąsias medžiagas, kurios, neviršijant leistinų normų bei efektyviausiai veiktų įvairias piktžoles. Tam, kad niekam nekiltų abejonių dėl tyrimų skaidrumo, šiai užduočiai pasitelkėme nepriklausomus LAMMC mokslininkus. Šiai dienai jie jau yra atlikę piktžolių rapsų laukeliuose kontrolę, o dabar ruošiamasi purkšti žieminių kviečių pasėlius. Javų purškimo laikas – BBCH 10-11 tarpsnis, kai pilnai išsiskleidžia pirmasis šių augalų lapelis“.

Agrotechnologijų plėtros vadovė įsitikinusi – siekdami efektyvesnės kontrolės, ūkininkai turėtų rinktis daugiau negu dvi veikliąsias medžiagas turinčius herbicidų mišinius ir tokiu būtų sumažinti riziką dėl galimo piktžolių atsparumo atsiradimo.

„Iki šiol savo pasėlių apsaugai ūkininkai dažniausiai naudodavo dviejų skirtingų komponentų mišinius, tačiau kasmet piktžolėms įgyjant vis didesnį atsparumą, norint pasiekti tokį pat efektą tektų smarkiai padidinti herbicidų normas, ko daryti negalima. Yra atlikta daugybė mokslinių tyrimų, kurie įrodė, kad didžiausią įtaką įvairių veikliųjų medžiagų atsparumui turi būtent didelių herbicidų dozių laukuose naudojimas. Išgyvenusios piktžolės ir net atskiros jų populiacijos įgyja imunitetą  Todėl vienintelė išeitis šiandien lieka ieškoti veikliųjų medžiagų, kurioms rudeninės piktžolės dar nėra atsparios“,- tikina agrotechnologijų plėtros vadovė.

Pesticidų prekybos vadovas Darius Poškaitis sako, kad atsižvelgiant į šių dienų piktžolių kontrolės problematiką, „Linas Agro“ komanda savo klientams paruošė keletą herbicidų mišinių: „Rekomenduojame mišinius, kurių sudėtyje vienskilčių piktžolių kontrolei rudenį vyrauja prosulfokarbo, flufenaceto, diflufenikano-chlorotolurono-pendimentalino derinio veikliosios medžiagos. Dviskiltėms piktžolėms kontroliuoti rudenį rekomenduoju daugiau nei 7 veikliąsias medžiagas skirtinguose herbicidų deriniuose. Naujausias herbicidinis rudens sprendimas vienskilčių ir dviskilčių piktžolių kontrolei yra ELIPRIS ir BOXER herbicidų derinys sudarytas iš  4 veikliųjų medžiagų. Patikrintas produktas LEGACY PRO – iš trijų veikliųjų medžiagų, dėl savo efektyvumo tapo vienas iš dažnai rudens piktžolių kontrolei pasirenkamų herbicidų“, – rekomenduoja D. Poškaitis.